Bezpieczeństwo ponad wszystkim! Zadbaj o ksenony

Masz auto wyposażone w ksenony? Przestały już świecić jaskrawo niebieskim światłem? Dają różowawy lub lekko fioletowy blask? To znaczy, że palniki lamp nadają się już do wymiany. Mimo, że żywotność ksenonów jest zdecydowanie większa, niż lamp halogenowych to jednak z czasem ulegają zużyciu. Plusem jest fakt, że, w przeciwieństwie do halogenów nie gasną nagle, ale stopniowo słabną. Jeśli jednak lampy po prostu słabo świecą lub nie palą się wcale, sprawdź również, czy awarii nie uległa przetwornica napięcia lub zapłonnik, oraz, czy nie wypłowiał odbłyśnik w reflektorze. W tym przypadku bowiem wymiana palników na nowe nic nie da. Pamiętaj też, że skoro osłabiona jest jedna lampa, to i tak wymienić musisz obie.

Wymiany możesz dokonać w autoryzowanym serwisie. Tutaj jednak musisz liczyć się z dużym narzutem na nowe lampy oraz wysokim kosztem robocizny. Możesz również udać się do warsztatu samochodowego, gdzie mechanik lub elektryk wykona naprawę bez problemu. Możesz również dokonać wymiany samodzielnie, gdyż nie różni się ona wiele od wymiany klasycznej żarówki halogenowej, chociaż w przypadku wielu modeli samochodów będziesz potrzebował dokładnej instrukcji napraw.

Kupując nowe palniki kieruj się oznaczeniami symboli przeznaczonych do twojego auta, a nie wzorem. Niektóre są do siebie podobne, jednak mają zupełnie inne właściwości, które mogą mieć wpływ na żywotność obudowy lampy czy przetwornicy napięcia. Nie kieruj się również tylko i wyłącznie ceną, gdyż nie zawsze za niską ceną kryje się dobra jakość. Najlepiej wybierać w hurtowniach motoryzacyjnych i na aukcjach internetowych lampy dedykowane do konkretnego modelu auta, a także warto popytać i zasięgnąć dokładnych informacji przed wyborem. Ostatecznie, kto pyta, nie błądzi.

Nie powinieneś się również zdecydować na przerabianie zwykłych lamp halogenowych na ksenony. Owszem, zaoszczędzisz na żarówkach, ale nie jest to legalne. W sprzedaży nie ma zestawów homologowanych, mimo, że czasem sprzedawcy tak twierdzą. Przerobione halogeny z reguły oślepiają jadących z naprzeciwka, niszczą szkła reflektorów i odbłyśniki.

Ksenony to doskonałe, sprawdzone rozwiązanie. Trwalsze od halogenów, łatwiejsze do naprawy i tańsze od lamp LED. Zadbane lampy w samochodzie to opcja na bezpieczeństwo. Twoje, twoich pasażerów, ale też innych użytkowników drogi. Mniejsze zagrożenie wypadkiem. O lampy w aucie powinieneś dbać zawsze!