Kierowco, wiesz jak zachować się w czasie burzy?

Kierowco, wiesz, jak zachować się w czasie burzy? Zadajesz sobie pytanie, co robić, gdy na twojej drodze pojawi się czarna chmura z piorunami, ulewnym deszczem i porywistym wiatrem? Kiedy z drzew spadają gałęzie, kiedy przewracają się drzewa, a ulice przypominają koryta rzek?

Pogoda bywa ostatnio bardzo nieprzewidywalna, gradobicia, burze o niespotykanej sile czy nawet tornada wkraczają w naszą rzeczywistość, a my nie do końca zdajemy sobie sprawę z ich niszczycielskiej siły. Najgorzej, że nie do końca jesteśmy świadomi i przygotowani na ekstremalne zjawiska pogodowe, które ciągle nas zaskakują. Przecież do tej pory żyliśmy w całkiem spokojnym rejonie świata.

Kiedy podczas podróży wjedziesz w burzę, zostań w aucie

Kiedy podczas podróży wjedziesz w burzę, zostań w aucie, to bardzo bezpieczne miejsce, swoista klatka Faradaya, gdzie ładunki elektrostatyczne spływają po zewnętrznych częściach samochodu, nie przenikając do środka. Warunkiem jest to, abyś nie dotykał żadnych metalowych części, a najlepiej zdjął nogi z pedałów i położył ręce na kolanach. Najlepiej stań w miejscu, w którym nie ma drzew ani tablic reklamowych, które mogą uderzyć w twój samochód porwane przez wiatr. Zjedź na pobocze, unikając zagłębień terenu, które woda może podtopić, i włącz światła awaryjne. Pamiętaj, że w czasie burzy spokojnie możesz używać telefonu lub laptopa, pod warunkiem, że nie są podłączone do sieci elektrycznej. Bezprzewodowy sprzęt elektroniczny może się przydać, gdybyś potrzebował wezwać pomoc.

Kiedy zacznie padać grad, a ty jesteś w samochodzie

Kiedy zacznie padać grad, a ty jesteś w samochodzie i masz w nim koc, to wykorzystaj go do zabezpieczenia przedniej szyby, jako najbardziej narażonej na potłuczenie pod wpływem uderzeń lodu. Jeśli twoje auto ma szklany dach lub szyberdach, możesz również ochronić je kocem, przykrywając je miękką tkaniną, przytrzymując jej krawędzie drzwiami, co zapobiegnie porwaniu koca przez wiatr. Usiądź na tylnych siedzeniach, z dala od przedniej szyby, która może rozpaść się na milion kawałków, które mogą cię zranić.

Kiedy zobaczysz trąbę powietrzną, lepiej uciekaj

Kiedy zobaczysz trąbę powietrzną, lepiej uciekaj, samochodem masz szansę zejść jej z drogi, ponieważ średnia jej prędkość to około 60 do 70 km/h. Wjazd w szalejące tornado kończy się dobrze tylko na filmach, a w życiu może okazać się, że twój samochód zostanie zniszczony przez przedmioty porwane przez trąbę powietrzną. Jeśli nie masz szans na uniknięcie spotkania, poszukaj murowanego budynku, najlepiej z piwnicą. Auto tutaj może cię nie ochronić.

Motocyklem w czasie burzy zrezygnuj z podróży

Motocyklem w czasie burzy nie jeździj, zrezygnuj z podróży, lub poszukaj bezpiecznego schronienia, choćby przystanku autobusowego. Jeśli wokół bark schronienia, oddal się od słupów, masztów, drzew i tablic reklamowych, kucnij, łącząc ze sobą stopy, co ochroni cię przed skutkami napięcia krokowego w chwili wyładowania atmosferycznego.

Lekceważenie ostrzeżeń meteorologicznych może skończyć się tragicznie

Lekceważenie ostrzeżeń meteorologicznych może skończyć się tragicznie. Fakt, każdy z nas przeżył w życiu mnóstwo burz i wietrznych dni, ale pogoda funduje nam ostatnio naprawdę ekstremalne rzeczy i lekceważenie ich jest igraniem z własnym życiem i zdrowiem.