Patrz i dostrzegaj – czyli dbaj o oczy w podróży

Jedziesz na urlop? Zadbałeś o auto. Jest sprawdzone na przeglądzie, uzupełnione płyny eksploatacyjne, sprawdzony zakres ubezpieczenia. Walizki spakowane. Dzieci spakowane. Psy i koty ulokowane u rodziny lub znajomych. A ty? O siebie zadbałeś? I nie mamy tu na myśli odpowiedniej dawki snu przed podróżą. Bardziej chodzi nam o przygotowania, dotyczące twoich oczu i stanu ich zdrowia.

 

Oślepiający blask słońca

 

Największy problem mają osoby, noszące na co dzień szkła korekcyjne, ale i osoby mogące pochwalić się całkiem niezłym wzrokiem muszą liczyć się z tym, że słońce i odbłyski promieni, odbijające się od asfaltu czy kałuż, mogą stać się zagrożeniem, sprawiając, że wiele szczegółów umyka i staje się niewidocznych. Każdy z nas chyba jechał kiedyś w oślepiających promienia słońca, kiedy właściwie nie było widać zupełnie nic. Czasem nawet lepiej stanąć i poczekać, aż warunki do jazdy staną się bardziej sprzyjające.

 

Naszym oczom szkodzi zarówno blask słoneczny, jak i długotrwały wysiłek i skupienie. Intensywne promieniowanie słoneczne, odblaski światła od asfaltu, albo jarzące się światło deski rozdzielczej w nocy. A od wzroku zależy nasz komfort jazdy, bezpieczeństwo i czas reakcji na nieprzewidziane zdarzenia.

 

Promienie słoneczne można  próbować tłumić w różny sposób. Można przyciemnić szybę samochodu, można zakładać zasłonki, co na pewno przyda się  w przypadku, gdy podróżujesz z małym dzieckiem i chcesz je ochronić przed słonecznym blaskiem.

 

Okulary przeciwsłoneczne są wybawieniem – nie zapominaj, by były odpowiedniej jakości

 

Najczęściej jednak używasz okularów przeciwsłonecznych. No i tutaj zaczyna się problem z wyborem. W sprzedaży, na stacjach benzynowych, w sklepach dostać można mnóstwo modeli, oklejonych naklejką UVB i UV. Szkoda tylko, że nie zawsze mają one odpowiedniej jakości filtry chroniące oczy, a człowiek, przekonany, ze ma dobre okulary przeciwsłoneczne, dodatkowo sobie szkodzi. Okulary nie posiadające filtrów, powodują rozszerzanie się źrenic oczu i dodatkowe naświetlanie, co zdrowe nie jest. Najlepsze okulary to okulary sprawdzonych firm, polecane w salonach optycznych przez optyków.

 

Również osoby noszące na co dzień szkła korekcyjne nie są już skazane na słoneczny blask. W sprzedaży są dziś dostępne okulary z barwionymi soczewkami korekcyjnymi, wyglądającymi jak przeciwsłoneczne, lub dla tych, którzy nie lubą pamiętać o dwóch parach okularów, szkła z fotochromami, które przyciemniają się same pod wpływem promieni słonecznych i blasku. Dopytaj się o soczewki kilkuwarstwowe, zaprojektowane specjalnie dla kierowców, dzięki którym nie zaskoczy się blask na drodze.

 

Odpoczynek nie tylko dla ciała

 

W czasie jazdy odpoczywaj. Nie dlatego, że ty jesteś fizycznie zmęczony, ale dlatego, że przyda się to twoim oczom. Rób ćwiczenia: kręć oczyma ósemki, wódź nimi dookoła, przymknij na chwilę, dając im odpocząć. Miej przy sobie krople do oczu, które je nawilżą i zapobiegną podrażnieniom, uczuciu suchych oczu lub piasku pod powiekami. Wieczorem miej okulary do jazdy nocnej, które chronią twoje oczy przed oślepiającym blaskiem reflektorów samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka.

 

Od twoich oczu zależy twój komfort jazdy. Zadbaj o nie.