Często przywozimy samochody z zagranicy na lawecie,na zlecenie osób prywatnych czy komisów. Zwłaszcza osoby prywatne bywają lekko zdezorientowane, nie wiedzą, jak poruszać się po urzędach, jakie mieć dokumenty, by szybko i sprawnie zarejestrować świeżo przywieziony samochód. Jedno jest pewne nieważne skąd kupiłeś samochód, czy holowałem go z zagranicy, kraju, z salonu czy z komisu, musisz je zarejestrować. Podpowiadamy, jakie dokumenty i na jakie koszty musisz się przygotować.
Po pierwsze wniosek o rejestrację i wymagane dokumenty. Wniosek pobierzesz ze strony właściwego dla twojego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. Możesz ten druk również pobrać w urzędzie. Nie musisz w tym celu marnować całego dnia na stanie w kolejkach. Wniosek łatwo uzupełnić, potrzebujesz mieć numery VIN, markę i model pojazdu, poprzedni numer rejestracyjny, numer karty pojazdu. Nie musisz wpisywać numeru silnika. Jeśli kupujesz auto w salonie, komplet dokumentów przygotuje dla ciebie sprzedawca.
Do urzędu zabierz ze sobą komplet dokumentów, na który składa się:
- umowa kupna – sprzedaży (ewentualnie faktura VAT, umowa darowizny i każdy inny dokument potwierdzający twoje prawa do auta), koniecznie przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, jeśli auto sprowadziłeś z zagranicy
- kartę pojazdu, o ile jest wydana
- dowód rejestracyjny, jeżeli masz dowód rejestracyjny z zagranicy, musi być również przetłumaczony, w przypadku Niemiec, masz dwa dowody rejestracyjne do przetłumaczenia, duży i mały
- tablice rejestracyjne
- pełnomocnictwo współwłaściciela, czyli na przykład twojego współmałżonka, możecie też do urzędu udać się wspólnie
- dowód opłacenia akcyzy w Urzędzie Celnym, w przypadku auta sprawdzanego
Dobrze upewnić się w wydziale komunikacji, jakie jeszcze dokumenty będą nam potrzebne do rejestracji.
Po zarejestrowaniu samochodu otrzymasz pozwolenie czasowe, ważne na 30 dni. Ważność miękkiego dowodu można w wyjątkowych wypadkach przedłużyć o 14 dni. Jednak, dowód najczęściej jest gotowy do odbioru w ciągu 14 dni, a niektóre urzędy przesyłają nawet SMSa z informacją, że dowód można odebrać. Odbierając stały dowód zwracasz ten tymczasowy, okazując jednocześnie polisę aktualną polisę OC na nowe auto.
Mając komplet dokumentów i dobrze wypełniony wniosek, możesz bez problemów zarejestrować auto, ale licz się z kosztami. Standardowy koszt tablic to 180 zł. Może być mniej, jeśli kupiłeś samochód w tym samym powiecie i zdecydujesz się nie zmieniać numerów rejestracyjnych. Może być 1000 zł więcej, jeśli uznasz, że chcesz mieć tablice indywidualne, gdzie zamiast numerów możesz mieć pięcioznakowy napis. Sposób zapłaty zależy od urzędu, w jednych kupujesz w kasie znaczki skarbowe, w innych płacisz określona gotówkę, czasem nawet możesz zapłacić kartą, czasem nawet możesz zapłacić przelewem, słowem, cywilizacja wkracza na urzędy! Pamiętaj o podatku od czynności cywilnoprawnych w urzędzie skarbowym. Do tego dochodzą koszty:
- tłumacz przysięgły – od 80 do 150 zł
- karta pojazdu – 75 zł
- badanie techniczne – 160 zł