Święta i opony

Bezpieczeństwo w czasie rodzinnego wjazdu zapewnia ci między innymi sprawne opony. To nie żart. W naszej pracy często spotykamy się z wypadkiem lub kolizją, do której doszło z powodu niewłaściwie zadbanych opon. Albo nie zmienionych sezonowo, albo zetlałych ze starości, albo z niewłaściwym ciśnieniem, czy po prostu bez właściwego bieżnika.

Dla posiadacza auta najprostszą czynnością, jaką może uczynić dla swojego bezpieczeństwa jest utrzymanie właściwego ciśnienia opon. I nie chodzi tutaj o stosowane często niedociśnienie, bo opona lepiej dolega do nawierzchni, ani zwiększone ciśnienie, bo lepiej się toczy. Dla bezpieczeństwa najważniejsze jest przestrzeganie norm zalecanych przez producenta, który chyba wie co robi, skoro najczęściej wydał fortunę na badanie bezpieczeństwa swojego produktu.

A od prawidłowego ciśnienia w oponach zależy bezpieczeństwo jazdy, sposób prowadzenia się auta w zakrętach i po prostej, podczas przyspieszania i hamowania. Auto na oponach, w których jest prawidłowe ciśnienie, prawidłowo reaguje na nawierzchnię, na nierówności na drodze, na wilgoć. Do tego należy pamiętać, że mieszanka, z której wykonana jest opona ma również swoją żywotność. Im starsza i ze źle dopasowanym ciśnieniem, tym szybciej zniszczona. Tym mniej ekonomiczna jazda, bo silnik pokonując opór toczącej się opony musi pobrać więcej paliwa. Do tego koszt szybkiej wymiany opon na nowe: zbyt wysokie ciśnienie opon powoduje szybsze zużycie bocznych powierzchni bieżnika, a zbyt niskie powoduje zewnętrznych części. Im gorsze parametry opony i ciśnienia, tym szybciej traci ona właściwości, które zaplanował dla niej producent.

Zadbane ogumienie będzie służyło długo, pod warunkiem, że poświęcisz oponom minimum uwagi. Sprawdzaj ciśnienie w oponach. Regularnie. Nie musisz od razu kupować sprzętu do tego. Wystarczy, anuś podczas tankowania paliwa czasem podjechał pod kompresor i sprawdził ciśnienie, które powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Tylko wówczas opona będzie prawidłowo trzyma się nawierzchni i zapewniała bezpieczeństwo tobie i innym użytkownikom drogi. W czasie kontroli ciśnienia sprawdź, czy bieżnik ściera się równomiernie, czy nie jest zbyt płytki i wytarty, czy guma nie jest zbyt popękana i zniszczona.

W naszej pracy często zdarza się wyjazd do auta, które wyszłoby całe z kryzysowej sytuacji, gdyby opony były na czas zadbane. Fakt, żyje się trudno. Wydatki na auto czasem przerastają mocno nasz budżet. Czasem trzeba dozbierać trochę pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że jeśli masz felerne opony, to nic ci nie da “ostrożna” jazda. “Ostrożna” jazda nie zapewni ci skutecznej drogi hamowania, nie pozwoli uniknąć poślizgu na wilgotnej lub źle wyrównanej nawierzchni. Bezpieczna droga to taka, gdzie sam, skutecznie, z pełną odpowiedzialnością, dbasz o to, aby ze strony twojego auta nie było żadnych przykrych niespodzianek.