Wyjeżdżasz w podróż – jedź bezpiecznie

Zbliżają się Święta Wielkanocne i majówka. Wielu z nas wybierze się w odwiedziny do rodziny bądź na wymarzone wczasy. Warto zadbać, żeby podróż przebiegła bezpiecznie i bez niespodzianek.

Jeszcze w domu

Co najmniej kilka dni przed wyjazdem, żeby wszystko przebiegło na spokojnie, sprawdź stan techniczny Twojego auta. Przede wszystkim zwróć uwagę na prawidłowość działania układów kierowniczych i hamulców. Umów się na przegląd, podczas którego fachowcy dokładnie sprawdzą, w jakim stanie jest Twoje auto. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje auto jest wolne od wad, które mogłyby być przyczyną kolizji.

Wszystkie usterki naprawiaj na bieżąco, szczególnie przed długą trasą. Nieoczekiwana wizyta w warsztacie czy wymuszony postój nie tylko pokrzyżują Ci plany i popsują humor, ale mogą być niebezpieczne.

Poza sprawdzeniem stanu technicznego, żeby podróż była przyjemna a powietrze w kabinie czyste, warto sprawdzić klimatyzację. Przynajmniej raz w roku powinno się ją wyczyścić i odgrzybić. Jeżeli czujesz, ze w Twoim samochodzie panuje nieprzyjemny zapach, a klimatyzacja nie jest tak wydajana jak wcześniej, udaj się do serwisu.

Kolejną ważną kwestią jest dostosowanie ogumienia do warunków panujących na drodze. Jeżeli korzystasz z opon sezonowych, pamiętaj że zmiany na letnie powinniśmy dokonać, kiedy średnia temperatura na zewnątrz wynosi ok. 7 stopni Celsjusza. Nie ma sensu zmieniać opon w dzień astronomicznej wiosny, kiedy na zewnątrz są jeszcze przymrozki.

Zabierz ze sobą apteczkę i zapasową oponę. Może w ten sposób pomożesz komuś, kto o tym zapomniał.

Przed wyjazdem

Przed samym wyjazdem, warto sprawdzić jeszcze kilka rzeczy. Jeżeli podróżujesz z dziećmi w w fotelikach samochodowych, przed podróżą sprawdź czy są prawidłowo zamocowane. Powinieneś to robić co jakiś czas.

Pamiętaj, że dobry montaż fotelika przy zakupie nie oznacza, że pozostanie on na swoim miejscu przez cały czas. Dziecko poruszające się w nim delikatnie go przesuwa, do tego dochodzą przeciążenia w samochodzie, którym poddawany jest przez cały czas. Nawet najdroższy fotelik nie ochroni Twojego dziecka, jeżeli nie będzie prawidłowo zamontowany.

Pakując bagaże, pamiętaj że nie powinny luźno leżeć w kabinie samochodu. Mała butelka wody może spowodować duże obrażenia podczas kolizji, a co dopiero walizka! Bezpieczniej będzie, jak schowasz ją w bagażniku albo chociaż przypniesz pasami.

Drobiazgi możesz schować w specjalnym organizerze, co nie tylko poprawi bezpieczeństwo ale i pomoże Ci utrzymać porządek w Twoim aucie.

Przed wyruszeniem w podróż zatankuj samochód, żeby uniknąć niespodzianek i na wszelki wypadek, sprawdź numer telefonu pomocy drogowej, działającej w terenach, w które się wybierasz.

W trasie

Żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, warto przestrzegać kilku prostych rad.

Po pierwsze, dostosuj prędkość do swoich umiejętności, skupienia i warunków panujących na drodze. To, że będziesz na miejscu 20 minut wcześniej niewiele zmieni, nie warto ryzykować.

Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Ograniczenia prędkości i ostrzeżenia postały często na skutek przykrych doświadczeń poprzednich kierowców. Nie powtarzaj ich błędów.

Zapnij pasy przed podróżą i dopilnuj, żeby Twoje dzieci były ciasno zapięte w swoich fotelikach. Zniweluje to ryzyko połamania kości i uszkodzenia narządów wewnętrznych w razie wypadku.

Jeżeli czujesz zmęczenie – odpocznij. Spadek koncentracji spowalnia zdolność reagowania. Jeżeli masz taką możliwość, wymień się z pasażerem, niech on poprowadzi albo po prostu zatrzymaj się i odpocznij.

Nie rozmawiaj przez telefon – używaj zestawu słuchawkowego w trakcie jazdy i nie pisz smsów. Nie rób selfie i nie nagrywaj relacji prowadząc samochód. Te z pozoru niewinne czynności, mogą skończyć się tragicznie nie tylko dla Ciebie ale innych użytkowników ruchu. Pamiętaj, że prowadząc auto masz w rękach nie tylko swoje życie.