Kiedy złapiesz gumę…

Złapałeś gumę? Nie wiesz, jak się zachować? Podpowiadamy, co zrobić, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo w takiej sytuacji i sprawnie zmienić oponę.

Zanim zaczniemy zgłębiać temat wymiany opony, zastanówmy się nad tym, co zrobić aby zmniejszyć ryzyko, że złapiemy gumę po drodze.

Jak uniknąć awarii opony

Aby zminimalizować ryzyko tego, że nasza opona pęknie w czasie jazdy bądź uchodzące z niej powietrze, będzie stanowiło zagrożenie nie tylko dla nas,ale i pozostałych uczestników ruchu, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Po pierwsze, dbaj o swoje opony, regularnie je wymieniaj i sprawdzaj ich stan. Jeżeli korzystasz z opon sezonowych, dopasuj je do warunków panujących na drodze. Nie tylko poprawia to bezpieczeństwo, ale i wpływa na szybkość zużywania się opony.

Pamiętaj, że samochód ma pięć kół. Sprawdzając bieżnik czy jakość ogumienia, rzuć okiem również na koło zapasowe. Poświęć tej czynności więcej uwagi, przed dłuższą podróżą.

Zużyte opony ze startym bieżnikiem są bardziej podatne na pękanie i to, że będzie z nich uchodzić powietrze. Dlatego jeżeli jeździsz na oponach, które były już z Tobą kilka sezonów i wyraźnie widać na nich zużycie, wymień je samodzielnie, lub wybierz się do wulkanizacji.

Ciśnienie w oponach kontroluj na zimnym kole i zawsze przestrzegaj zaleceń dla Twojego samochodu. Pamiętaj, że powinieneś je dostosować również do liczby pasażerów i przewożonego bagażu. Jeżeli więc jedziesz na wczasy z całą rodziną i pełnym bagażnikiem, może być ono minimalnie większe.

Aby pęknięta lub uszkodzona opona nie była dla Ciebie problemem, który zrujnuje Ci podróż, postaraj się znaleźć czas na przećwiczenie wymiany opon, zanim siądziesz za kółko. Zwróć uwagę na to, czy posiadasz koło zapasowe i jak łatwo bądź trudno jest Ci się do niego dostać.

Awaria podczas jazdy

Jeżeli podczas jazdy spotka Cię niemiła niespodzianka i zorientujesz się, że w Twojej oponie brakuje powietrza, nie panikuj. Będziesz spokojniejszy, jeżeli będziesz czuł, że jesteś dobrze przygotowany na taka sytuację, dlatego jeżeli możesz, zgodnie z naszymi sugestiami, przećwicz wymianę opon wcześniej.

Pamiętaj, że im wolniej jedziesz, tym łatwiej Ci będzie opanować auto, dlatego podczas trasy miej na uwadze, że w każdej chwili warunki mogą się zmienić i dostosuj prędkość do Twoich umiejętności i warunków panujących na drodze.

W zależności od tego, jak i która opona zostanie uszkodzona, rekomenduje się inne postępowanie.

Jeśli czujesz, że Twój samochód prowadzi się inaczej i podejrzewasz, że przyczyną jest uchodzące powietrze, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, na płaskiej, równiej powierzchni i za pomocą kompresora, sprawdź ciśnienie w oponach. Jeżeli nie posiadasz kompresora, odwiedź stację benzynową.

Uchodzenie powietrza w oponach, może być źródłem zagrożenia, jednak często jest łatwiejsze do opanowania niż nagłe pęknięcie opony. W takim wypadku, duże znaczenie ma prędkość i to, która opona została przebita.

Dopasuj rodzaj hamowania, w zależności od tego, czy Twoje auto posiada napęd na tylne czy przednie koła. Jeżeli posiadasz auto z napędem na przednia oś i podczas szybkiej jazdy, pęknie Ci opona z przodu, unikaj nagłego dociskania hamulca. Użyj go dopiero, gdy prędkość spadnie do około 25 km/h.

Kiedy już uda Ci się zatrzymać auto, sprawdź czy znajdujesz się w bezpiecznym miejscu. Ewakuuj wszystkich pasażerów w bezpieczne miejsce, wystaw trójkąt, włącz światła awaryjne i przystąp do wymiany koła. Dobrze byłoby, żebyś podczas tej czynności nosił kamizelkę odblaskową, szczególnie gdy jest ciemno lub mgliście.

Jeżeli chcesz, możesz zamiast wymiany opony, skorzystać w rozwiązania krótkoterminowego, takiego jak rożnego rodzaju uszczelniacze. Pamiętaj, że jest to jedynie rozwiązanie doraźne, które nie zapewni Ci dalszej bezpiecznej podróży, a jedynie umożliwi dojechanie do warsztatu.

Jeśli Twój samochód nie znajduje się w bezpiecznym miejscu, niezwłocznie wezwij pomoc. Przy sprawnie udzielonej pomocy drogowej, szybko ruszysz w dalsza trasę. Możesz zmienić oponę na miejscu, bez konieczności wizyty u wulkanizatora.

Chcesz zmienić oponę samodzielnie? Upewnij się, że posiadasz nie tylko umiejętności ale i niezbędny sprzęt. Będzie Ci potrzebne zapasowe koło, klucz i przejściówki oraz lewarek.

Przed rozstawieniem sprzętu, szczególnie jeżeli podróżujesz autem pożyczonym, sprawdź czy zapasowe koło jest na wyposażeniu. Szczególnie w samochodach z instalacja LPG, zamiast koła w tym miejscu znajduje się butla. A bez zapasowego koła, pozostaje jedynie wezwać pomoc i się nie denerwować.

Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tego wpisu, wymiana opon będzie łatwiejsza. Mimo wszystko życzymy, żeby zdarzała się ona jak najrzadziej i przypominamy, że w razie niespodzianek w drodze, jesteśmy do dyspozycji.