Jak się mądrze zachować w razie awarii na drodze?

Awaria drogowa zawsze jest niejakim zaskoczeniem. Można się na nią przygotować, zabezpieczyć na kilka ewentualności, ale najważniejsze, to podchodzić do tego typu sytuacji naprawdę spokojnie. Nie żyjemy w kraju, że na bezdrożu można umrzeć z głodu lub starości. Wszędzie cywilizacja, więc przy odrobinie cierpliwości jesteś w stanie opanować trudną sytuację, nie pakując się w większe kłopoty.

Zapobiegać to lepiej niż naprawiać

Zawsze powinieneś dbać o wyposażenie samochodu. Sprawne koło zapasowe, spraw ny podnośnik, właściwy klucz do zmiany koła, komplet podstawowych kluczy, linka holownicza czy bezpieczniki lub kable rozruchowe. Z wieloma rzeczami na drodze możesz się ogarnąć sam, bez wzywania pomocy, pod warunkiem, że masz po temu możliwości. Nie musisz wzywać pomocy, aby wymienić bezpiecznik w samochodzie, czy zmienić koło, ale musisz mieć wszystko co potrzebne, aby tego dokonać.
Warto też nie zaniedbywać przeglądów technicznych, a przed urlopem czy dłuższym wyjeździe, dobrym zwyczajem powinno być sprawdzenie stanu technicznego samochodu.
Sprawdź, jaki poziom ochrony gwarantuje twoje ubezpieczenie OC. Czasem, niektóre firmy ubezpieczeniowe dodają do OC pakiet assistance, gwarantujący w ograniczonym zakresie pomoc drogową w kryzysowych wypadkach.

Awaria na drodze, co robić?

Niedaleko własnego domu zawsze możesz poprosić znajomego o pomoc. Musisz mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach, jak na przykład uszkodzenie układu hamulcowego, powinieneś holować auto na sztywnym holu. Na autostradzie pojazd holowany może być tylko do pierwszego zjazdu. W terenie zabudowanym prędkość auta holującego drugi pojazd, nie może być większa niż 30 km/h, a poza terenem zabudowanym 60 km/h, ponadto pojazd holowany musi być odpowiednio oznaczony, między innymi trójkątem ostrzegawczym. Holowany samochód nie powinien używać świateł awaryjnych, ponieważ wprowadza w błąd auta poruszające się za nim. Nie jest w stanie zasygnalizować odpowiedniego kierunku skrętu.
Jeśli twoje ubezpieczenie nie ma pakietu assistance, zamiast poddawać się panice, i pochopnej decyzji odnośnie pomocy drogowej. Lepiej podzwonić, popytać, porównać ceny usług. Trzeba to zrobić zanim przyjedzie wezwany holownik lub pojazd serwisowy, który może, ale nie musi wykonać naprawę. Nawet jeśli mobilny serwis nie wykona naprawy, to i tak skasuje za dojazd, dlatego wzywaj go wtedy, gdy wiesz, co się w twoim aucie zepsuło.